top of page

Testalonga Baby Bandito Stay Brave 2021 i wstęp do win pomarańczowych

Jestem obsesyjnym maniakiem, skoro podczas technicznego postoju w Krakowie w drodze powrotnej z Moraw do Warszawy, z bagażnikiem pękającym od kartonów wina, musiałem jeszcze wstąpić do pobliskiej winiarni. Na chwilę tylko, rozejrzeć się. I wiecie co? Niczego nie żałuję, je ne regrette rien.


Przed Wami butelka od Testalongi, wybitnego producenta win naturalnych z południowoafrykańskiego Swartland na północ od Kapsztadu, który mimo krótkiej historii - prapoczątki działalności sięgają 2008 roku - zyskał już status legendy. Jak to możliwe w tak krótkim czasie? Nic prostszego, wystarczy że:

1. Jesteś pionierem. To właśnie spod ręki małżeństwa Craiga i Carli Hawkinsów wyszło pierwsze w RPA wino pomarańczowe, czyli El Bandito Skin z owoców chenin blanc.

2. Stawiasz na jakość i robisz dobre niskointerwencyjne wina. Przy okazji możesz wypromować jakiś nieznany dotąd region winiarski.


Później samo idzie. Krytycy prześcigają się w pochlebnych recenzjach, coraz więcej ludzi chce kupić twój produkt, ale to nie takie proste, he he, ponieważ dysponujesz raptem 20 hektarami upraw i podaż nie zaspokaja popytu, ceny więc rosną, a aura niedostępności dodatkowo nakręca hype. Jakoś tak.


Prezentowane tu Baby Bandito Stay Brave również jest oranżem z chenin blanc, choć biorąc pod uwagę krótki, zaledwie 8-dniowy czas maceracji na skórkach pozostańmy przy precyzyjniejszym określeniu wina krótko macerowanego.

Przerywnik: dla tych, którzy do tej pory nie spotkali się z tymi pojęciami szybko wyjaśniam, że wino pomarańczowe powstaje z białych odmian winorośli na drodze kontaktu moszczu ze skórkami, a to właśnie one zawierają kolor oraz taniny; tak samo tworzy się wina czerwone, z kolei przy produkcji win białych skórki są uprzednio odejmowane, fermentuje tylko wytłoczony sok. Na etykiecie zamiast orange/orange wine może pojawić się termin skin contact albo, jak w tym przypadku, skin macerated white wine.


W winotekach możecie natrafić jeszcze na kategorię win bursztynowych zwanych amber wine, które tradycyjnie obejmują wina gruzińskie wytwarzane metodą kachetyjską, od regionu Kakheti. Dotyczą win powstałych w procesie wielomiesięcznej maceracji całych gron - a więc z pestkami, szypułkami i skórkami - w glinianych amforach zakopanych w ziemi. Zazwyczaj mają najwięcej charakteru i głębi, ale nie jest powiedziane, że koniecznie muszą pochodzić z Gruzji, bo właśnie z Dobrá Vinice na Morawach przywieźliśmy sauvignon blanc, które w amforze spędziło całe 9 miesięcy (no, a potem jeszcze dojrzewało w beczce). Nie paszport tu się liczy, ale metoda.



Dlaczego o tym wszystkim piszę? Chyba dlatego, że mimo bariery cenowej i niewielkiej dostępności wierzę, że właśnie dzięki Baby Bandito można pokochać kolor pomarańczowy na każdym etapie winnego zaawansowania: pijalność podaje tu rękę finezji.


Pachnie kwiatem i owocem pomarańczy, słodkimi morelami, pigwą oraz nurtującym tematem ziołowym, który przypomina estragon, a może po prostu chodzi o słynną południowoafrykańską calendulę (nagietek). Sylwetka urzeka precyzją i proporcjami. Jest lekka, a jednak zawiera wszystko, czego spodziewacie się po winie macerowanym, czyli pomarańczowo-herbacianą ekspresję, rześkość oraz niezwykle subtelną w tym wypadku taninę. W finale pokazuje charakter, ale to taki baby-bandytyzm w białych rękawiczkach. Stay Brave!


- alcohol volume: 12%

- fermentacja: spontaniczna na dzikich drożdżach w otwartych kadziach

- dojrzewanie: w używanych ok. 50-letnich beczkach o pojemności 3500 l (tzw. foudres)


Ocena: 4.5/5

Kupiłem w MIRO Winiarnia za ok. 110 zł

Importer w Polsce: Vive le Vin

Dla zainteresowanych wywiad z producentem.


  • Co na talerzu?

- kuchnia bliskowschodnia, bogatsza vege lub z jagnięciną

- kuchnia orientalna z drobiem, owocami, imbirem, orzechami (nie bardzo pikantna)


  • Gdzie kupić dobre wino pomarańczowe?

Sklepy stacjonarne i winebary w WAW:

- Wine&People - wybór naturalsów z Europy Środkowej, sięgnijcie po charakterne wina od Oskara Maurera, gwiazdy serbskiego winiarstwa

- El Catador - selekcja win hiszpańskich na stałym, wysokim poziomie, polecam np. Skin Contact Albarino, La Bufarrella Xarello Orange

- Winnice Mołdawii - gruzińska klasyka w przedziale 50-200 zł

- Winem Powiśle - koniecznie musicie tu wpaść na kieliszek lub trzy Korenika & Moškon Malvazija Skin-Contact!


Sklepy internetowe:

winozmoraw.pl - świetny przegląd lokalnego winiarstwa, warto zaczaić się na Koraba lub Petrę Bredovą, jeszcze jak!


Polscy producenci:

Polecam pomarańcze z Winnicy Miłosz, Winnicy Jakubów, Winnicy Biały Kruk.



Jak smakują wina pomarańczowe? Przeczytajcie nasz wcześniejszy wpis.

Comentarios


bottom of page