top of page

Wina Pandemiczne z Winnicy Miłosz

Dawno nie byliśmy tak zbudowani polskim winem. W ostatnich tygodniach trafiło się co prawda kilka świetnych butelek, ale w przypadku serii Win Pandemicznych z Winnicy Miłosz w Łazie oprócz przyjemności samego obcowania mamy genialny marketing i rewelacyjny stosunek jakości do ceny.

O etykietach powiedziano już wszystko, więc dodam coś od siebie. Historia reklamy zna przypadki, kiedy kreacja była tak dobra, że kompletnie przesłaniała produkt. Czy to będzie ten case, czy zapamiętamy wizerunek doktora plagi, maskę z dziobem zamiast samego wina? Mam nadzieję, że nie, a dlaczego – dowiecie się z opisów.

Początkowo chcieliśmy zrobić przegląd wszystkich Win Pandemicznych, ale ponieważ są to produkty ścisłej limitacji (do 100 butelek) i schodzą na pniu pomyśleliśmy, że słabo będzie pisać o winach już niedostępnych. Z informacji na profilu fb Winnicy Miłosz wiemy, że za chwilę wróci róż (tym razem jako zweigelt i dornfelder), pojawi się biel (pinot blanc, hibernal), a na początku maja - pet-nat. Trzymajcie rękę na pulsie, bo warto.

Wina pokazujemy zgodnie z chronologią degustacji.

Winnica Miłosz Wino Pandemiczne Zweigelt 2019, 12%,

Pandemiczny róż. Zapach poziomek i truskawek, gdzieś dopełniany przez kawałek czerwonego grejpfruta. Usta lśnią, są delikatne, rześkie i bardzo eleganckie. Fantastyczna kwasowość na subtelnych owocach poziomek i czereśni. Na tle ogólnej zwiewności gorzkawy, skórkowy finał nabiera dodatkowego wyrazu. Można oczywiście ten róż wypić bezrefleksyjnie, na wznak, jako wino tarasowe, ale wolę myśleć o nim jak o haiku, a wtedy, w pozycji kontemplacyjnie zgiętej smakować każde słowo. Precyzja i kameralność - uwiodło nas kompletnie.

Cena: 40 zł

Ocena : 4,25!/5

Winnica Miłosz Wino Pandemiczne Traminer Pinot Blanc 2019, 12,5%

Pandemiczny oranż. Półroczna maceracja, wino niefiltrowane. Herbata z mandarynkową skórką, suszone morele oraz brzoskwinie serwowane z gestem i z przyprawami (goździki, kardamon). Buzia morelowo-pigwowa, owoc wyraźnie zaznacza się w herbacianej, lekko przeczesanej taniną materii. Młodzieńczo, i jakby mineralnie, drga. Podobnie jak w przypadku różu: mądre umiarkowanie, energia wkomponowana w klasyczne proporcje, choć wina jest zdecydowanie więcej. Super! Żałuję, że nie znalazło się w naszym zestawieniu win pomarańczowych.

Cena: 40 zł

Ocena: 4,25!/5

Winnica Miłosz Pandemiczna Czerwień Zweigelt Alibernet 2018, 12,5%

Leśne owoce i wiśnie, laska wanilii, trochę przypraw korzennych, wątek glebowy. W ustach pierwsze wrażenie niepodobne do poprzednich: wysoka koncentracja, dużo wina w winie. Czuć kanikułę 2018 roku, czuć odbeczkową słodycz. Później, zgodnie z zasadą lejka, wino wyszczupla się, nabiera soczystości, a swoje wyżyny, idealną talię znajduje tuż przed pieprznym finiszem. W tym przypadku bardzo ważna jest temperatura: czerwień pokazuje pełnię walorów dobrze schłodzone, naszym zdaniem lepiej podać je o 3 stopnie za chłodne niż 1 stopień za ciepłe. Tak czy siak więcej niż dobre.

Cena: 40 zł

4/5

Wszystkie wina: zakup własny.

Oprócz serii pandemicznej polecamy również białą Laudę 2019 (pinot blanc, devin, mueller thurgau, 12,5%), bardzo smaczne wino na granicy półwytrawności.

bottom of page