top of page

Ale to Dobre! Róż od Kamila Barczentewicza

Barczentewicz - to nazwisko zelektryzowało winiarską Polskę w 2021 roku. Warto poznać tego winiarza bliżej, bo zaliczył niesamowity debiut, a kolejne roczniki mogą potwierdzić gwiazdorski status.


Wina p. Kamila powstają na 12-hektarowej działce w miejscowości Dobre (Małopolski Przełom Wisły), położonej kilka km na południowy-zachód od Kazimierza Dolnego. Południowa ekspozycja, wapienne gleby, a w przypadku tego różu krótka maceracja oraz dojrzewanie na osadzie drożdżowym w stalowym zbiorniku.


Kamil Barczentewicz Rosé Regent 2019, 12,1%


Wino ma piękny nos pełen owoców poziomek, truskawek, malin z rabarbarem i hibiskusem. Usta przyjemnie soczyste i czyste, eleganckie, bez słodkich ozdobników. Do czerwonych owoców dołączają cytrusy, np. wyczuwalny w finiszu czerwony grejpfrut na mineralnym tle. Wysoka klasa i taka pijalność. Polecam!


Nie licząc odmiany regent producent uprawia vitis viniferę: chardonnay, bläufrankischa, gewürztraminera, rieslinga, pinot blanc i pinot noir, które jest jego oczkiem w głowie. Jak sam twierdzi jest "dla wina tylko towarzyszem, który nie poprawia natury, a jedynie przygląda się z fascynacją całemu procesowi". Wina dojrzewają w stalowym zbiorniku, dębowej beczce lub betonowym jaju.


Kupilem w Wine me za 60 zł

Ocena: 4.5/5


Dla chętnych ciekawy wywiad z Kamilem Barczentewiczem.


Comments


bottom of page